Bu Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti
tarafından finanse edilmektedir.
Anasayfa
Doğu marmara toplumsal cinsiyet eşitliği platformu oluşturmak için ilk adım atıldı
04.11.2015 11:46Yazan : Yasemin GÖZKONAN KAHVECİ (Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Kocaeli Şubesi)

Güvenli Bir Hayat Var Projesi kapsamında Platform Oluşturmak için 24 Ekim 2015 Cumartesi günü  Düzce Nilüfer Kadın Çevre Kültür ve işl. Kooperatifi Salonunda ilk Platform Toplantımız gerçekleşmiştir.

Amacı:

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin güçlendirilmesi hibe programı kapsamında, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Kocaeli Şubesi’nin proje sahibi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Kocaeli Barosu, Düzce Nilüfer Kadın, Çevre, Kültür ve İşl. Kooperatifi’nin proje ortağı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Gölcük Kaymakamlığı’nın proje iştirakçisi olarak yer aldığı Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen “ Güvenli Bir Hayat Var- There is a life” projesi Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinde yürütülmektedir.

Projenin genel amacı, ülkemizde kadına yönelik her tür şiddetin ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin tüm tarafların işbirliği ile uygulamaya konulmasına katkıda bulunmak, sivil toplumun güçlendirilmesi yoluyla kadının insan haklarının korunması çalışmalarını bölge ölçeğinde geliştirmek, yaygınlaştırmak ve bu çalışmaları entegre etmektir. Bu doğrultuda proje Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinde kadına yönelik şiddet ile mücadeleyi gündemine alan sivil toplum kuruluşlarının ve girişimlerinin kapasitesinin geliştirilmesi, bu alanda yerel ve bölgesel işbirliğini teşvik etmek suretiyle toplumsal cinsiyet tabanlı şiddetle mücadelede hizmetlerin iyileştirilmesi ve bu yönde bilincin artırılmasını hedeflemektedir.

Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinde faaliyet gösteren kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle mücadeleyi gündemine alan sivil toplum kuruluşları, barolar, üniversiteler,  kadın meclisleri ve sivil oluşumların kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle mücadelede yerel ve bölgesel düzeyde ortak çalışmalar yapacağı, kadın haklarının yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde geliştirilmesi yönünde toplumda bilinç oluşturmaya katkı sunan, kadınlara yönelik her tür ayrımcılığa karşı mücadele eden ve bu anlamda ortak faaliyetler yapan, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi çerçevesinde bölgede sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumları ve yerel yönetimler arasında işbirliği yapmaya yönelik çalışmaların artırılmasını hedefleyen bir platform oluşturulması planlanmıştır.

Bu amaçla ilk platform toplantısı gerçekleşmiştir.

 
YORUMLAR
TOPLAM 1 ADET YORUM YAPILMIŞ
 
Siz Ne Diyorsunuz?
Sende sessiz kalma düşünceni söyle!
Ad Soyad *
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Cinsiyet *
Kadın Erkek
E-posta Adresi *
Lütfen e-posta adresinizi yazınız. lütfen geçerli bir e-posta adresi yazınız..
Yorum *
Lütfen yorum yazınız.
E-posta adresiniz üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.
* Doldurulması zorunlu alanlar.